The Events Calendar 3.5 - en to ja translation catalogue (770 entries)

en:  Information
ja: インフォメーション

en:  Save Changes
ja: 変更の保存

en: %s (post ID %d) created.
ja: %s (post ID %d) 作成済み

en: %s (post ID %d) updated.
ja: %s (post ID %d) 更新済み

en: %s Name:
ja: %s 名前:

en: %s cannot be a duplicate
ja: %s は複製できません

en: %s cannot be the same as %s.
ja: %s と %s　同じにはできません

en: %s draft updated.
ja: %s 草稿更新済み

en: %s must be a number between 0 and 21.
ja: %s　は1-21の数字に制限されます

en: %s must be a number or percentage.
ja: %s　は、数字とパーセントに制限されます

en: %s must be a phone number.
ja: %s は電話番号でなければなりません

en: %s must be a positive number.
ja: %s は、整数だけしか含めません

en: %s must be a valid absolute URL.
ja: %s は、httpから始まるURLしか含めません

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ja: %s は、スラグ（数字、文字、-、_)しか含めません

en: %s must consist of 5 numbers.
ja: %s は、5つの数字で構成されている必要があります。

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ja: %s は文字、数字、ダッシュ、アポストロフィ、およびスペースで構成する必要があります。

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ja: %s は、文字、スペース、アポストロフィ、ダッシュで構成する必要があります。

en: %s must contain numbers and letters only
ja: %s は、数字と文字以外含めません

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ja: %s は数字と文字と .(ドット）以外含めません

en: %s must have a value that's part of its options.
ja: %s は、そのオプションの値だけしか含めません

en: %s published.
ja: %s 掲載済み

en: %s restored to revision from %s
ja: %s は %s　リビジョンから復元されました

en: %s saved.
ja: %s 保存済み

en: %s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
ja: %s スケジュール済み: <strong>%2$s</strong>.

en: %s updated.
ja: %s 更新済み

en: &laquo; All Events
ja: &laquo; イベントカレンダー

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
ja[0]: (%d レビュー待ち)
ja[1]: (%d レビュー待ち)

en: (0 or empty for free tickets)
ja: (フリーチケットは 0 または、空白 )

en: (Coming Soon!)
ja: (近日公開)

en: + Google Map
ja: ＋　グーグルマップ

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
ja: 五つ星の評価は、イベントカレンダーにさらに多くのユーザーを呼び込みます。お気に入りのユーザーが増えると、サポートも充実、更により多くの機能と、あなたはイベントカレンダーについてより多くの興味と知識を得られます　私たちは、あなたのサポートなしに　このプラグインを続けることが出来ません

en: <p>The following fields are required for a successful import:</p>
ja: <p>インポートを成功させるたんに、次のフィールドが必要です</p>

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
ja: <p>次の3つのフィールドは、PHPのdate()関数の日付フォーマットが使えます <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">日付フォーマットの詳細は、こちらで調べてください</a>.</p>

en: <p>The license key you received when completing your purchase from %s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. <strong>Find your license keys at <a href="%s" target="_blank">%s</a></strong>.</p> <p>Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field on below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.</p> <p>If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit <a href="%s" target="_blank">%s</a> to manage your installs or renew / upgrade your license.</p><p>Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to <a href="%s">Dashboard > Updates</a> and click "Check Again".</p>
ja: <p>%s からご購入した時に受け取ったライセンスキーの期限が切れるまで、サポートのためのアクセスに、最新情報を提供します。プラグインを動作させるのに、キーを入力する必要はありませんが、自動更新するために入力が必要です。<strong>このリンクから <a href="%s" target="_blank">%s</a>ライセンスキーを見つけることが出来ます。</strong></p><p>各有料アドオンは、独自にユニークなライセンスキーがあります。適切なフィールドにキーをペーストし、検証可能にします。緑色の、有効期限が、valid のメッセージとともに表示されます</p><p>キーが有効でない場合、または、秋色のメッセージが表示されているときには、<a href="%s" target="_blank">%s</a>に移動し アップグレードや更新を管理します。</p><p>アップデートしていないが、何かを期待する場合は、WordPressの<a href="%s">ダッシュボード> 更新</a>に移動して、更新をチェックしてみてください</p>

en: <p>The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications. Want to create a new view? Grab a copy of the <a href="%s">Sample Agenda View plugin from Github</a></p>
ja: <p>以下の設定は、カレンダーの表示設定です。気に入らない場合は、3種類のオプションスタイルシートを選択するか、テーマの固定ページテンプレートを選択してください</p><p>そのまま使えるテンプレートは、完全ではありません。カスタマイズの手順は<a href="%s">テーマガイド</a>をチェックしてください。新しいビューを作りたいですか <a href="%s">サンプルアジェンダビュープラグイン</a>がGithubにあります</p>

en: <span>&laquo;</span> Previous Day
ja: <span>&laquo;</span>　前日

en: <span>&laquo;</span> Previous Events
ja: <span>&laquo;</span>　前のイベント

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
ja: イベントページのテーマの完全なデザインとスタイル

en: A valid license key is required for support and updates
ja: サポートとアップデートには、有効なライセンスキーが必要です

en: A valid license key is required for support and updates.
ja: サポートとアップデートには、有効なライセンスキーが必要です

en: A widget that displays upcoming events.
ja: 新着イベントを表示するウィジェット

en: Add Event
ja: イベント追加

en: Add HTML after event content
ja: イベントコンテンツの後付　HTML

en: Add HTML before event content
ja: イベントコンテンツの前付　HTML

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja:  %s 新規追加

en: Add New Event
ja: 新規イベント追加

en: Add New Event Category
ja: イベントカテゴリ追加

en: Add new ticket
ja: 新しいチケットを追加

en: Add to Google Calendar
ja: グーグルカレンダーに追加

en: Additional Functionality
ja: 追加機能性

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
ja: コミュニティ、チケット、フィルタ、フェースブックなどのアドオン

en: Address:
ja: 住所：

en: Advanced Template Settings
ja: 高度なテンプレートの設定

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
ja: 会場と主催者のインポート後、イベントをインポートします

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
ja: アップロード終了後、イベントカレンダー内のフィールドにマッピングするようになります

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: All Day
ja: 終日

en: All Day Event
ja: 終日イベント

en: All Day Event:
ja: 終日イベント

en: All Event Categories
ja: すべてのイベントカテゴリ

en: Allow more than the default 3 events per day in month view.
ja: 月表示にデフォルトで3イベントの表示を許可する

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua And Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ja: あなたは、このプラグインは素晴らしい　私は、Modern Trilbeのハードワークに感謝の言葉を伝えるべきとおもうなら、カレンダーの下部に表示されるカレンダープロジェクトへのテキストリンクの追加を容認してほしい

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ja: あなたは、このプラグインは素晴らしい　私は、Modern Trilbeのハードワークに感謝の言葉を伝えるべきとおもうなら、カレンダーの下部に表示されるカレンダープロジェクトへのテキストリンクの追加を容認してほしい

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Attendee List
ja: 出席者リスト

en: Attendee List for: %s
ja:  %s　の出席者リスト

en: Attendees
ja: 同席者

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Author:
ja: 著者

en: Awaiting review:
ja: レビュー待ち：

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Basic Template Settings
ja: 基本　テンプレート設定

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベニン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia And Herzegowina
ja: ボスニアヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: CSV File:
ja: CSVファイル

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar Month Navigation
ja: カレンダー月次ナビゲーション

en: California
ja: カルフォルニア州

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カボベルデ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Check in
ja: チェックイン

en: Check out the <a href="%s">available add-ons</a>.
ja: <a href="%s">利用可能なアドオン</a>をチェックする

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
ja: 初心者向けの読物とチュートリアルを見てください

en: Check out the available add-ons
ja: 利用可能なアドオンをチェック

en: Check this to use the classic header.
ja: クリックするとクラッシックヘッダーを使います

en: Check to enable maps for events and venues.
ja: イベントや海上用のマップを有効にする場合にチェックします。

en: Checked in:
ja: チェックイン：

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
ja: カレンダーとイベントコンテンツの表示のテンプレートの選択

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: City:
ja: 市：

en: Click to view a Google Map
ja: クリックしてグーグルマップを表示

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Column Headings
ja: カラム　見出し

en: Column Mapping: %s
ja: カラム　マッピング：%s

en: Columns
ja: カラム

en: Community Events
ja: コミュニティ　イベント

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ja: コンゴ民主共和国

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Cost:
ja: 費用：

en: Costa Rica
ja: コスタリカ共和国

en: Cote D'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Could not save %s.
ja: %s を保存できません

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ja: 国リストは、<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.の一行に一つの国の形式でフォーマットする必要があります

en: Country:
ja: 国：

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja: クロアチア共和国

en: Cuba
ja: キューバ共和国

en: Currency Symbol:
ja: 通貨記号：

en: Currency symbol follows value
ja: 通貨記号の値

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
ja: 費用の項目の後付

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
ja: 費用の項目の前付

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールド削除済み

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールド更新済み

en: Cyprus
ja: キプロス共和国

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Date
ja: 日付

en: Date Format Settings
ja: 日付フォーマット設定

en: Date out of range.
ja: 日付範囲外

en: Date time separator
ja: 日時のセパレータ

en: Date with year
ja: 西暦を表示

en: Date without year
ja: 日付に年を追加しない

en: Date:
ja: 日付：

en: Datepicker Date Format
ja: デートピッカーの日付フォーマット

en: Day
ja: 日

en: Day Navigation
ja: 日別ナビゲーション

en: Day Of
ja: 日付指定

en: Day's Events
ja: 日次イベント

en: Debug Bar Plugin
ja: Debug Bar プラグイン

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Default Events Template
ja: デフォルト　イベントテンプレート

en: Default Page Template
ja: デフォルト　ページテンプレート

en: Default currency symbol
ja: デフォルト通貨記号

en: Default stylesheet used for events templates
ja: イベントテンプレートのデフォルトスタイルシート

en: Default view
ja: デフォルトビュー

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Delete
ja: 削除

en: Denmark
ja: デンマーク大国

en: Details
ja: 詳細

en: Disable the Event Search Bar
ja: イベント検索バー無効

en: Display
ja: 表示

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: District of Columbia
ja: コロンビア特別区

en: Djibouti
ja: ジブチ共和国

en: Do Not Import
ja: インポートしないでください

en: Dominica
ja: ドミニカ連邦

en: Dominican Republic
ja:  ドミニカ共和国

en: Done
ja: 完了

en: Download .ics file
ja: .icsファイルのダウンロード

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
ja: 会場と主催者の重複

en: East Timor
ja: 東チモール

en: Ecuador
ja: エクアドル共和国

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja:  %s　の編集

en: Edit Event
ja: イベントの編集

en: Edit Event Category
ja: イベントカテゴリ編集

en: Edit Events
ja: イベント編集

en: Edit in %s
ja:  %s　編集

en: Edit ticket
ja: チケットの編集

en: Egypt
ja: エジプト共和国

en: El Salvador
ja: エルサルバドル共和国

en: Email Address:
ja: Eメールアドレス

en: Enable Google Maps
ja: グーグルマップ有効化

en: Enable comments on event pages.
ja: イベントページでコメントを有効にする

en: Enable event views
ja: イベントビューを有効

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
ja: ユーザーが利用するaデートピッカーで、ajaxを有効にする（必須ではありません）

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ja: このオプションは、デバッグ情報のログ、デフォルトでは、サーバーのPHP error log.になりますが、もし、ブラウザにメッセージを表示したい場合は、インストールした %s とTribeタブのdebugoutputを参照してください

en: End Date
ja: 終了日

en: End Date &amp; Time:
ja: 終了日時

en: End Date / Time:
ja: 終了日時

en: End of day cutoff
ja: 終日　カットオフ

en: End sale:
ja: 販売終了：

en: End:
ja: 終了：

en: Enter a 0 for events that are free or leave blank to hide the field.
ja: 0 を入力するとフリー、空白にするとフィールドは非表示になります

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
ja: 使用すると、月表示で、日付は月と年の表示だけになります

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a past or future year, also used for dates in view headers.
ja: 西暦付で日付が表示されます。使用するとビューヘッダー、過去や未来のイベントを表示する場合に使用されます

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
ja: 西暦が非表示で表示されます。使用すると、今年のイベントが表示されます

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
ja: 使用すると、日時を表示する時に、日付と時間の間に配置されます

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
ja: 使用すると、イベントの開始日と終了日の間で表示します

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア共和国

en: Error
ja: エラー

en: Estonia
ja: エストニア共和国

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Event
ja: イベント

en: Event Add-Ons
ja: イベントアドオン

en: Event Categories
ja: イベントカテゴリ

en: Event Category
ja: イベントカテゴリ

en: Event Cost
ja: 費用

en: Event Description
ja: イベントの説明

en: Event Details
ja: イベントの詳細

en: Event End Date
ja: イベント終了日

en: Event End Time
ja: イベント終了時刻

en: Event Fields
ja: イベントフィールド

en: Event Location Details
ja: イベント会場　詳細

en: Event Name
ja: イベント名

en: Event Navigation
ja: イベントナビゲーション

en: Event Options
ja: イベントオプション

en: Event Organizer Details
ja: イベント開催者　詳細

en: Event Organizer Name
ja: イベント主催者名

en: Event Phone
ja: イベント電話番号

en: Event Show Map
ja: イベント地図表示

en: Event Show Map Link
ja: イベント地図リンク表示

en: Event Start Date
ja: イベント開始日

en: Event Start Time
ja: イベント開始時刻

en: Event Summary
ja: イベントの概要

en: Event Tags:
ja: イベントタグ

en: Event Time &amp; Date
ja: イベント日時

en: Event Venue Name
ja: イベント会場名

en: Event Views Navigation
ja: イベントビューナビゲーション

en: Event Website
ja: イベント　ウェブサイト

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
ja: イベント草稿更新済み　<a target="_blank" href="%s">イベントプリビューt</a>

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
ja: イベント作成済み　<a href="%s">イベント表示</a>

en: Event restored to revision from %s
ja:  %s から、イベント修正済み

en: Event saved.
ja: イベント保存済

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
ja: イベントがスケジュールされました　<strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">イベントプリビュー</a>

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
ja: イベント提出済み<a target="_blank" href="%s">Preview event</a>

en: Event updated.
ja: イベント更新済み

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
ja: イベント更新 <a href="%s">View event</a>

en: Event:
ja: イベント：

en: Events
ja: イベント

en: Events From
ja: 日付から探す

en: Events Import (CSV)
ja: イベントのインポート（CSV)

en: Events List
ja: イベントリスト

en: Events List Navigation
ja: イベントリストナビゲーション

en: Events Settings
ja: イベント設定

en: Events URL slug
ja: イベント　URL　slug

en: Events for
ja: イベント

en: Events for %1$s - %2$s
ja: イベント %1$s - %2$s

en: Events for %s
ja: %sのイベント

en: Events template
ja: イベントテンプレート

en: Every time you rate <strong>5 stars</strong>, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
ja: コミュニティーには、あなたの声が必要です。あなたが評価が、<strong>5 stars</strong>、いやそうでなくても、良かったと思って評価してくれるユーザーが多ければフォーラムへの貢献にもなります

en: Export
ja: エクスポート

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
ja: FAQ、ドキュメント、チュートリアル、フォーラム

en: Facebook
ja: フェースブック

en: Failed to import record in row %d.
ja: %d 行のインポートの記録に失敗しました

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja:  フェロー諸島

en: Field ID:
ja: フィールド　ID：

en: Fiji
ja: フィジー共和国

en: Filter by ticket #, order # or security code
ja: チケット #、注文#,または、セキュリティコードによるフィルタ

en: Filters
ja: フィルタ

en: Finalized:
ja: 確定：

en: Find Events
ja: イベントをみつけよう

en: Find out more
ja: 詳細

en: Finding & extending your calendar.
ja: 検索とカレンダーの機能拡張

en: Finding your calendar.
ja: カレンダーを見つける

en: Finland
ja: フィンランド共和国

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Forums: Because Everyone Needs A Buddy
ja: フォーラム：だれでも、仲間が必要です

en: France
ja: フランス

en: France, Metropolitan
ja: フランス・メトロポリテーヌ

en: Free
ja: フリー

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領極南諸島

en: Full Styles
ja: フルスタイル

en: Gabon
ja: ガボン共和国

en: Gambia
ja: ガンビア共和国

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Georgia
ja: グルジア共和国

en: Germany
ja: ドイツ連邦共和国

en: Get the Skinny on the Latest Updates
ja: 最終更新の情報を取得

en: Getting Started
ja: さぁ、始めよう

en: Ghana
ja: ガーナ共和国

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル半島

en: Give us 5 stars!
ja: 5つ星をください！

en: Google Calendar
ja: グーグルカレンダー

en: Google Maps default zoom level
ja: グーグルマップのデフォルトズームレベル

en: Greece
ja: ギリシャ共和国

en: Greenland
ja: グリーンランド島

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ諸島

en: Guam
ja: グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ共和国

en: Guinea
ja: ギニア共和国

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ共和国

en: Guyana
ja: ガイアナ共和国

en: Haiti
ja: ハイチ共和国

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Heard And Mc Donald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here is the iCal feed URL for your events:
ja: イベントの　iCal　フィード　URL

en: Hi! We are Modern Tribe and we are here to help you kick ass. Thanks so much for installing our labor of love!
ja: こんにちは、Modern Tribe　と　私たちは、あなたの背中を押すためにここにいます。インストールのための、手間と愛情に感謝します

en: Hide From Event Listings
ja: イベントリストで非表示

en: Hide the following settings tabs on every site:
ja: フォロー設定タブをすべてのサイトで非表示

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact <a href="%s">support.</a>
ja: バリデータで、何か問題が発生しているようです。 <a href="%s">サポート</a>に連絡を取ってください

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 教皇庁（バチカン市国）

en: Honduras
ja: ホンジュラス共和国

en: Hong Kong
ja: 中華人民共和国香港特別行政区

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド共和国

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: If this is your first time using The Events Calendar, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
ja: もし、イベントカレンダを初めて使っているなら、最初のユーザー向けの役立つ基本が、あります

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
ja: HTMLに精通している場合、イベントテンプレートの後にHTMLコードを挿入することが出来ます。一部のテーマは、スタイルやレイアウトのために必要とする事があります

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
ja: HTMLに精通している場合、イベントのテンプレートの前に追加のコードを挿入することが出来ます。一部のテーマは、スタイルやレイアウトのために必要とする事があります

en: If you're looking for help with The Events Calendar, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar kick ass...and hope the resources provided below will help get you there.
ja: イベントカレンダーのヘルプを探しているなら、正しい場所に来ています、私たちは、あなたのカレンダーの支援を約束します。以下に提供されるリソースがあなたの役に立つように願っています

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
ja: イベントの主催者または会場がある場合は、まずそれらをインポートしてください

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Import
ja: インポート

en: Import CSV File
ja: CSVファイルインポート

en: Import Instructions
ja: インポート手順

en: Import Result
ja: インポート結果

en: Import Type:
ja: インポートタイプ

en: Import complete!
ja: インポート完了！

en: Import: CSV
ja: インポート：CSV

en: Include events in main blog loop
ja: メインブログループに、イベントを含む

en: India
ja: インド共和国

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Indonesia
ja: インドネシア共和国

en: Invalid field type specified
ja: 無効なフィールドが指定されました

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Iran (Islamic Republic Of)
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク共和国

en: Ireland
ja: アイルランド共和国

en: Israel
ja: イスラエル国

en: Italy
ja: イタリア共和国

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jordan
ja: ヨルダン・ハシミテ王国

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン共和国

en: Keep The Events Calendar Core FREE
ja: イベントカレンダーのコアコードは無償で提供中

en: Keep the Core Plugin <strong>FREE</strong>!
ja: <strong>無償です</strong>!　末永く　あなたと共に

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Kenya
ja: ケニア共和国

en: Kiribati
ja: キリバス共和国

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ja: 北朝鮮

en: Korea, Republic Of
ja: 韓国

en: Kuwait
ja: クウェート国

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス共和国

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Last Update
ja: 最終更新

en: Latest Version:
ja: 最新バージョン

en: Latvia
ja: ラトビア共和国

en: Lebanon
ja: レバノン共和国

en: Lesotho
ja: レソト王国

en: Liberia
ja: リベリア共和国

en: Libya
ja: リビア国

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License key(s) updated.
ja: ライセンスキーがアップデートしました

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン公国

en: List
ja: リスト

en: Listed Events
ja: イベントリスト表示

en: Lithuania
ja: リトアニア共和国

en: Loading Events
ja: イベントのロード

en: Looking for More Features?
ja: 他の機能をお探しですか？

en: Looking for Something Special?
ja: なにか、特別なものをお探しですか？

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ja: 定期的なイベント、カスタムメタ、コミュニティのイベント、チケット販売などを含む追加の機能をお探しですか？

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
ja: 定期的ないべんと、チケット販売、公開イベント、新しいビューなどを含む追加機能をお探しですか？

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク大公国

en: Macau
ja: 中華人民共和国マカオ特別行政区

en: Macedonia
ja: マケドニア共和国

en: Madagascar
ja: マダガスカル共和国

en: Maine
ja: メイン州

en: Malawi
ja: マラウイ共和国

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ共和国

en: Mali
ja: マリ共和国

en: Malta
ja: マルタ共和国

en: Map Settings
ja: 地図の設定

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク島

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Mauritania
ja: モーリタニア・イスラーム共和国

en: Mauritius
ja: モーリシャス共和国

en: Mayotte
ja: マヨット島

en: Merge Duplicates
ja: 重複をマージ

en: Mexico
ja: メキシコ合衆国

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Micronesia, Federated States Of
ja: ミクロネシア連邦

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Missing required fields in row %d.
ja:  %d　行目の必須フィールドが間違っています

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Moldova, Republic Of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ公国

en: Mongolia
ja: モンゴル国

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: Month and year format
ja: 年　月のフォーマット

en: Month view events per day
ja: 月表示

en: Month's Events
ja: 月次イベント

en: Montserrat
ja: モントセラト島

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
ja: 更なるスタイルの詳細は、テーマからの適用を行ってください

en: Morocco
ja: モロッコ王国

en: Mozambique
ja: モザンビーク共和国

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア共和国

en: Nauru
ja:  ナウル共和国

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nepal
ja: ネパール連邦民主共和国

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Settings
ja: ネットワーク設定

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: New Event Category Name
ja: 新規イベントカテゴリ名

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: News For Events Users
ja: ユーザーの皆様へのお知らせ

en: News and Tutorials
ja: ニュースとチュートリアル

en: News from Modern Tribe
ja: Modern Tribe　からのニュース

en: Newsletter Signup
ja: ニュースレターへサインアップ

en: Next
ja: 次

en: Next Day <span>&raquo;</span>
ja: 翌日 <span>&raquo;</span>

en: Next Events <span>&raquo;</span>
ja: 次のイベント <span>&raquo;</span>

en: Nicaragua
ja: ニカラグア共和国

en: Niger
ja: ニジェール共和国

en: Nigeria
ja: ナイジェリア連邦共和国

en: Niue
ja: ニウエ

en: No %s found
ja: %s　はありません

en: No %s found in Trash
ja: %s　は、ゴミ箱にありません

en: No checkbox options specified
ja: チェックボックスオプションが設定されていません

en: No events found
ja: イベントが見つかりませんでした

en: No events found in Trash
ja: ゴミ箱にはイベントがありません

en: No events scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
ja: <strong>%s</strong>のイベントはありません。別の日をお試しください

en: No importer defined for %s
ja:  %s　のインポーターが定義されていません

en: No matching events listed under %s scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
ja: <strong>%s</strong>で、 %s 　に該当するイベントがありません　別の日にもう一度やり直してください

en: No matching events listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
ja:  %s　イベントはマッチしませんでした。イベントの完全なリストのフルカレンダーを見てください

en: No previous events
ja: これより前のイベントはありません

en: No radio options specified
ja: ラジオボタンオプションが設定されていません

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong>.
ja:  <strong>"%s"</strong>または、類似のものはイベントで見つかりませんでした

en: No select options specified
ja: セレクトオプションが設定されていません

en: No upcoming events listed under %s. Check out upcoming events for this category or view the full calendar.
ja: イベントは、 %s　にリストされていません。カレンダーを表示するか、カテゴリの今後のイベントを調べてください

en: Non-existant field validation function passed
ja: 渡されたフィールドを検証する機能がりません

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Northern Mariana Islands
ja: マリアナ北部諸島

en: Norway
ja: ノルウェー王国

en: Not getting help?
ja: ヘルプは必要ないですか？

en: Number of events to show per page
ja: 1ページに表示するイベントの数

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oman
ja: オマーン国

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
ja: イベントCSVファイルには、イベントタイトル列、イベント開始日列が必要です。それ以外のすべてのフィールドは、オプションです。

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
ja: CSVファイルの列には、主催者、会場名をつける必要があります。ほかのフすべてのィールドはオプションです

en: Ongoing
ja: 継続

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
ja: アーカイブのカレンダーとリストビューの複雑なレイアウトへの必要最低限のCSSインクルード

en: Order #
ja: 注文 #

en: Order Status
ja: 注文状況

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Organizer
ja: 主催者

en: Organizer Email
ja: 主催者Email

en: Organizer Name
ja: 主催者名

en: Organizer Phone
ja: 主催者電話番号

en: Organizer Website
ja: 主催者WEBサイト

en: Organizers
ja: 主催者

en: Origin:
ja: 原点：

en: Pakistan
ja: パキスタン・イスラム共和国

en: Palau
ja: パラオ共和国

en: Panama
ja: パナマ共和国

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア独立国

en: Paraguay
ja: パラグアイ共和国

en: Parent Event Category
ja: イベント親カテゴリ

en: Parent Event Category:
ja: イベント親カテゴリ：

en: Past Events
ja: 終了イベント

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Perform Import
ja: インポートの実行

en: Peru
ja: ペルー共和国

en: Philippines
ja: フィリピン共和国

en: Phone:
ja: 電話：

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Please choose the fields that best match the columns in your CSV file.
ja: あなたのCSVファイルとマッチするフィールドを選択してください

en: Poland
ja: ポーランド共和国

en: Portugal
ja: ポルトガル共和国

en: Postal Code:
ja: 郵便番号：

en: Premium Add-Ons
ja: プレミアム　アドオン

en: Prev
ja: 前

en: Price:
ja: 金額：

en: Print
ja: 印刷

en: Pro
ja: プロ

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
ja: 製品のリリース、チュートリアルとコミュニティ活動

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ自治連邦区

en: Purchaser
ja: 購入者

en: Purchaser email
ja: 購入者　e-mail

en: Purchaser name
ja: 購入者名

en: Qatar
ja: カタール国

en: Questions? <a href="%s">Watch the video</a>.
ja: クエスチョン？<a href="%s">ビデをを見る</a>.

en: Rate It
ja: 評価してください

en: Rate it five stars today!
ja: 5つ星を今日つけてください!

en: Release Notes
ja: リリースノート

en: Remove
ja: 取り除く

en: Replace empty fields
ja: 空白フィールドを再配置

en: Requires:
ja: 必須：

en: Reunion
ja: レユニオン島

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: Right here
ja: ちょうどこの場所

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ共和国

en: Saint Kitts And Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス連邦

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent And The Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ共和国

en: Sao Tome And Principe
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア王国

en: Save this ticket
ja: このチケットを保存

en: Search
ja: 検索

en: Search %s
ja:  %s 検索

en: Search Event Categories
ja: イベントカテゴリ検索

en: Search Events
ja: イベントを検索

en: Security Code
ja: セキュリティコード

en: See an example of the link
ja: サンプルのリンクを見てください

en: See who purchased tickets to this event
ja: チケット購入者を参照

en: Select a Country:
ja: 国の選択

en: Select a State:
ja: 状態の選択

en: Select a User:
ja: ユーザーの選択：

en: Select an Image
ja: 画像の選択

en: Select the appropriate import type.
ja: 適切なインポートタイプを選択してください

en: Select the date format to use in datepickers
ja: デートビッカーのフォーマットを選択してください

en: Select...
ja: 選択...

en: Send the attendee list by email
ja: メールで出席者リストを送る

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Senegal
ja: セネガル共和国

en: Serbia
ja: セルビア共和国

en: Set as ticket header
ja: チケットヘッダーに設定

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
ja: デフォルトのイベント費用の通貨記号をセットする場合、新しいイベントに適用されますが、過去のイベントに遡及して適用されませんのでご注意ください

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定保存済み

en: Seychelles
ja: セーシェル共和国

en: Show Google Map:
ja: グーグルマップの表示

en: Show Google Maps Link:
ja: グーグルマップ　リンクの表示

en: Show The Events Calendar link
ja: イベントカレンダーリンクを表示

en: Show comments
ja: コメントの表示

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
ja: チェックすると、イベントを投稿ループでも表示、もちろんイベントページでも表示

en: Show widget only if there are upcoming events:
ja: 今後のイベントをウィジェットの表示

en: Show:
ja: 表示：

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ共和国

en: Sign Up
ja: サインアップ

en: Singapore
ja: シンガポール共和国

en: Single event URL slug
ja: シングルイベント　URL slug

en: Skeleton Styles
ja: スケルトン　スタイル

en: Skipped row numbers: %s
ja: 行番号がスキップされました： %s

en: Skipped: %d
ja: スキップされました: %d

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja: スロバキア共和国

en: Slovenia
ja: スロヴェニア共和国

en: Sold %d
ja: 販売済み %d

en: Sold %d %s
ja: 販売済み %d %s

en: Sold %d of %d
ja: 販売済み　%d / %d

en: Sold %d of %d %s
ja: 販売済み %d of %d %s

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア連邦共和国

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
ja: 申し訳ありませんが, イベントカレンダーは PHP %s または、それ以降のバージョンを必要とします. あなたのWEBサイトのホスティング担当者に新しいバージョンのPHPにするよう話してみてください

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
ja: 申し訳ありませんが, イベントカレンダーは WordPress %s または、それ以降のバージョンを必要とします. ワードプレスをアップグレードしてください

en: Sorry, key validation server is not available.
ja: 申し訳ありませんが、キーの検証サーバーが利用できません

en: Sorry, this key is expired.
ja: 申し訳ありません、キーが期限切れです

en: Sorry, this key is not valid.
ja: 申し訳ありません、このキーは正しくありません

en: Sorry, this key is out of installs.
ja: 申し訳ありませんが、このキーはインストールできません

en: South Africa
ja: 南アフリカ共和国

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島(英)

en: Spain
ja: スペイン王国

en: Sri Lanka
ja: スリランカ民主社会主義共和国

en: St. Helena
ja: イギリス領セントヘレナ島

en: St. Pierre And Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Date &amp; Time:
ja: 開始日時

en: Start Date / Time:
ja: 開始日時

en: Start sale:
ja: 販売開始：

en: Start:
ja: 開始：

en: State or Province:
ja: 県：

en: Sticky in Calendar View
ja: カレンダービューのスティッキィ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Support
ja: サポート

en: Support Resources
ja: サポート情報

en: Support Resources To Help You Kick Ass
ja: あなたの背中を押すための、サポートリソース

en: Suriname
ja: スリナム共和国

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ja: スヴァールバル諸島、ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド王国

en: Sweden
ja: スウェーデン王国

en: Switzerland
ja: スイス連邦

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: System Information
ja: システム情報

en: Tags:
ja: タグ：

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン共和国

en: Tanzania, United Republic Of
ja: タンザニア連合共和国

en: Temporary file not found. Could not save %s.
ja:  %s　を保存できません　テンポラリファイルがありません。

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Thailand
ja: タイ王国

en: Thanks for Updating The Events Calendar
ja: イベントカレンダーを更新してくれてありがとう

en: The Events Calendar
ja: イベントカレンダー

en: The Events Calendar Settings
ja: イベントカレンダー設定

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
ja: 上記理想的には、複数　そしてこれは単体<br />あなたのシングルイベントUrLは: %s　です

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
ja: 通貨記号は、通常値の前に、このオプションを有効にすると値の後ろに記号を配置します。

en: The file went away. Please try again.
ja: もう一度やり直してください

en: The import statistics above have the following meaning:
ja: インポート統計は上記の次のような意味を持っています

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
ja: emaiの画像は、モバイルを考慮して、高さは、いくつの場合でも、幅は、最大580pxです。もし、レティーナサポートをしたいときには、1160px幅です。

en: The request was sent insecurely.
ja: 安全でないリクエストが送信されました

en: The slug used for building the events URL.
ja: slugはイベントをURLに使われます

en: There are no upcoming events at this time.
ja: 現時点では今後のイベントはありません

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this month. Try searching next month.
ja: <strong>"%s"</strong>　は、今月の予定にありません。次の月を調べてみてください

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong>.
ja: <strong>"%s"</strong>　は見つかりませんでした

en: There were no results found.
ja: 何も見つかりませんでした

en: This event has passed.
ja: このイベントは終了しました

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
ja: このイベントは、コミュニティイベントとして作成されました。あなたは、このチケットを販売しますか？

en: This file has column names in the first row
ja: このファイルは、最初の行がカラム名になります

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
ja: このおpしょんは、イベント検索バーが無効の場合は、働きません　表示設定タブで確認してください

en: Ticket #
ja: チケット＃

en: Ticket Description:
ja: チケットの説明

en: Ticket Name:
ja: チケットの名前：

en: Ticket Sales
ja: チケット販売

en: Ticket Type
ja: チケットタイプ

en: Ticket header image
ja: チケットヘッダー画像

en: Ticket type
ja: チケットタイプ

en: Tickets
ja: チケット

en: Tickets sold:
ja: チケット　販売済み：

en: Time range separator
ja: 期間　セパレータ

en: Time:
ja: 時刻：

en: Title:
ja: タイトル：

en: To import organizers or venues:
ja: 主催者または会場のインポート：

en: Today
ja: 本日

en: Togo
ja: トーゴ共和国

en: Tokelau
ja: トケラウ諸島

en: Tomorrow
ja: 明後日

en: Tonga
ja: トンガ王国

en: Tribe Event Add-Ons
ja: Tribe Event　アドオン

en: Tribe Events Styles
ja: Tribe Events スタイル

en: Trinidad And Tobago
ja: トリニダードトバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア共和国

en: Turkey
ja: トルコ共和国

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン共和国

en: Turks And Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ共和国

en: Ukraine
ja: ウクライナ共和国

en: Undo Check in
ja: チェックイン　元に戻す

en: United Arab Emirates
ja:  アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: アメリカ

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: Unnamed Venue
ja: 会場名がありません

en: Upcoming Events
ja: 最新イベント

en: Update Event Category
ja: イベントカテゴリ更新

en: Updated: %d
ja: アップデート済み: %d

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
ja: CSVファイルは1行1レコードでアップロードします。最初の行は、列名を（下のチェックボックスをOn）を含むことが出来ます。

en: Upload a properly formatted, UTF-8 encoded CSV file. Not sure if your file is UTF-8 encoded? Make sure to specify the character encoding when you save the file, or pass it through a <a href='http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>conversion tool</a>.
ja: 正しいフォーマット（　UTF-８でエンコードされたCSVファイル　）でアップロードしてください。　もし、そうでない場合は、ファイルを保存する時に、正しいエンコーディングで保存していただくか、<a href='http://i-tools.org/charset/exec?dest=utf-8&src=auto&download=1'>変換ツール</a>を利用してください。

en: Upload image for the ticket header
ja: チケットヘッダーへのアップロード画像

en: Uruguay
ja: ウルグアイ共和国

en: Use Javascript to control date filtering
ja: 日付のフィルタリングに、Javascriptを使う

en: Utah
ja: ユタ州

en: Uzbekistan
ja:  ウズベキスタン共和国

en: Valid Key! Expires on %s
ja: %s　期限の正しいキーです！

en: Vanuatu
ja: バヌア共和国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ共和国

en: Venue
ja: 会場

en: Venue Address
ja: イベント住所

en: Venue Address 2
ja: イベント住所2

en: Venue City
ja: 会場　市

en: Venue Country
ja: イベント　国

en: Venue Name
ja: 会場名

en: Venue Phone
ja: 会場電話番号

en: Venues
ja: 会場

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Version
ja: バージョン

en: Viet Nam
ja: ベトナム共和国

en: View
ja: ビュー

en: View %s
ja: %s ビュー

en: View 1 Event | View All %s Events
ja[0]: イベントを表示
ja[1]: すべての %s イベントを表示

en: View All Add-Ons
ja: すべてのアドオンを見る

en: View All Events
ja: すべてのイベントを表示

en: View As
ja: 表示形式

en: View Calendar
ja: カレンダービュー

en: View Event
ja: イベントを見る

en: Virgin Islands (British)
ja: バージン諸島（英領）

en: Virgin Islands (U.S.)
ja: バージン諸島  (米領)

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Wallis And Futuna Islands
ja: ワリーエフトゥーナ諸島

en: Washington
ja: ワシントン州

en: We hope our plugin is helping you out.
ja: プラグインが、あなたを手助けする事を願います

en: We were unable to process your request. Please try again.
ja: あなたのリクエストを処理できませんでした。もう一度やり直してください

en: Website:
ja: ウェブサイト：

en: Week's Events
ja: 週間イベント

en: Welcome to The Events Calendar
ja: イベントカレンダーへようこそ

en: Welcome to The Events Calendar! Your events calendar can be found at %s. To change the events slug, visit %sEvents -> Settings%s.
ja: イベントカレンダーへようこそ！あなたのイベントカレンダーは、%s でみつけることが出来ます。イベントスラッグの変更は、  %s イベント -> 設定 %s に移動します

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: When will ticket sales occur? If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
ja: もし、チケット販売する時、　販売開始　販売終了を指定しない場合は、今から、イベントが終了するまで使えるようになります。

en: Where's my calendar?
ja: カレンダーは、どこ？

en: Why am I seeing this message?
ja: 申し訳ありませんが、このキーは、検証できませんでした

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wordpress.org Plugin Page
ja: Wordpress.org プラグインページ

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Yemen
ja: イエメン共和国

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You <strong>cannot</strong> use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single Event URL is like: %s
ja: 上記と同じスラッグを使用する事は出来ません。上記は、理想的には複数が好ましい、そしてこれは単数<br />単一イベントのURLはこのようなものです： %s

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
ja: プラグインのバージョンは、%s　です。最高!

en: You are up to date!
ja: 更新しました

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
ja: 表示したい列を表示するためのオプションが利用できます。選択肢は、テーブル、e-mail、印刷、CSVエクスポートの下部で動作します。

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%s">%s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
ja: pretty permalinks を有効にしていない場合、イベントページのslug　の変更はできません、イベントページへのリンクは<a href="%s">%s</a>です。slugを有効にするには<a href="%soptions-permalink.php">パーマリンクの設定</a>を行ってください

en: You don't have permission to do that.
ja: 変更権限がありません

en: You have changed the recurrence rules of this event.  Saving the event will update all future events.  If you did not mean to change all events, then please refresh the page.
ja: あなたは、このイベントの繰り返しルールを変更しました。イベントを保存すると、すべての将イベントを更新します。もしすべてのイベントを変更するつもりでなければ、ページをリロードしてください。

en: You may want to consider <a href="http://wordpress.org/plugins/tags/obfuscate">obfuscating</a> any e-mail address published on your site to best avoid it getting harvested by spammers.
ja: Emailアドレスが、スパマーに取得されないように<a href="http://wordpress.org/plugins/tags/obfuscate">obfuscating</a>から、難読化を検討してみてください

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
ja: イベントカレンダー pre-3.0 versionから、主催者と会場の重複を見つけることが出来ます。このボタンをクリックすると会場と主催者の重複を自動的にマージできます。

en: You must select at least one view.
ja: 少なくても1つのビューを選択する必要があります

en: You need to select a user or type a valid email address
ja: ユーザーを選択するか、正しいe-mailアドレスを入力する必要があります。

en: You need to upgrade!
ja: アップグレードが必要です

en: Your current Events URL is %s
ja:  %s は、現在のイベント　URL

en: Your current events URL is: %s
ja: イベントURLは、 %s　です

en: Your ticket has been deleted.
ja: チケットは削除されました

en: Your ticket has been saved.
ja: チケットは保存されました

en: Your tickets
ja: あなたのチケット

en: Zambia
ja: ザンビア共和国

en: Zimbabwe
ja: ジンバブウェ共和国

en: attendees
ja: 出席者

en: category
ja: カテゴリ

en: day
ja: 日

en: iCal Export
ja: iCal エクスポート

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
ja: 関数名併記：

[ctx: not available]
en: n/a
ja: 利用できません

en: or
ja: または、

en: past
ja: 経過

en: tag
ja: タグ
